tekst alternatywnytekst alternatywnytekst alternatywnytekst alternatywnytekst alternatywnytekst alternatywnytekst alternatywnytekst alternatywny

czwartek, 5 lutego 2015

Wielkość maine coona

Jest to blog przede wszystkim o moim Haru, ale chyba nie trudno zauważyć, że często odnoszę się do całej rasy czy też hodowców. Najważniejszą cechą, albo raczej najbardziej eksponowaną która kojarzy się nam z tą rasą jest wielkość! Każdy z nas na pytanie jaki powinien być MCO, na pewno odpowie, że duży. Nic w tym dziwnego gdyż mają to być największe koty domowe, aczkolwiek często hodowcy jak i właściciele lubią koloryzować ten temat. Wiele razy słyszałam o kotach które potrafiły ważyć i 14kg, a nawet więcej, co jest oczywiście kompletnym mitem. Przeciętny kocur tej rasy osiąga wagę pomiędzy 7-9kg, owszem zdarzają się nieco pokaźniejsze przypadki, albo krótko mówiąc nieco bardziej utuczone. U kotek klasyczna waga to między 5-7kg, oczywiście bywają mniejsze jak i większe, ale raczej bez przesady. Jeżeli szukacie więc swojego przyszłego malucha nie sugerujcie się do końca wagą jego rodziców, nie zawsze jest ona adekwatna do rzeczywistej wielkości. 

Ponieważ bardzo dużo jest hodowców jak i szkół MCO toteż wiele mamy "odmian", są takie które są bardzo długie i wysokie, ale wtedy najczęściej nie ważą one zbyt dużo, są zdecydowanie mniej masywne, tzw "wyścigówki". Mamy też te bardziej amerykańskie czyli dość niskie i niezbyt długie, za to bardzo masywne i zbite i to najczęściej one osiągają większą wagę pomimo iż na wymiary są mniejsze. Jeżeli sugerujemy się jednak tylko zdjęciami i rozmową z hodowca który w 80% przypadków będzie nas zapewniał, że jego koty są największe to pozostaje oczywiście pytanie o dokładną wagę kociąt tutaj jest taka tabela, która przedstawia wagę u MCO. 


























Tabelka została stworzona przez niemieckich hodowców, tutaj dość łatwo można więc mniej więcej określić czy nasz maluch jest mały, przeciętny czy może jednak całkiem pokaźny, jednak nie zawsze dobra waga u malucha jest gwarancją sukcesu, zdarzają się bowiem osobniki, które zapowiadały się na prawdziwe giganty, a zostały przeciętniakami. Przy zdjęciach dobrze jest patrzeć na łapy, a np sierść potrafi bardzo łatwo zmylić, z pozoru może się wydawać dany kot bardzo duży, ale po prostu jest zwykle bardzo kudłaty. Mimo iż w tym przypadku wielkość ma znaczenie, to najważniejsze zawsze będzie zdrowie, charakter oraz pierwsze wrażenie, jeżeli kociak porwie nasze serce to co za różnica czy będzie mieć 6kg czy 10kg, grunt, żeby był zdrowy :).

Poniżej trochę zdjęć różnych MCO. Mamy wraz z psem Cynamonem rasy rhodesian ridgeback oraz owczarkiem niemieckim, dziećmi, kotami rasy jak devon rex, sfinks, kot somalijski, kot syjamski, korat a nawet dość pokaźny dachowiec się załapał. Dziękuję wszystkim hodowcom i właścicielom za udostępnienie zdjęć!