tekst alternatywnytekst alternatywnytekst alternatywnytekst alternatywnytekst alternatywnytekst alternatywnytekst alternatywnytekst alternatywny

Koty



HISTORIA KOTÓW RASY MAINE COON

Maine coon to najstarsza rasa pochodząca z Ameryki Północnej. Pierwszego kota znaleziono na terenach dzisiejszej Nowej Anglii. Zakłada się jednak, że żyły dziko w stanie Maine, skąd wzięła się ich nazwa. Początkowo nie wzbudziły wielkiej sensacji, jako jedna z nielicznych ras kotów została przygarnięta przez ludzi głównie z powodu ich łownego instynktu, przede wszystkim na tym korzystali rolnicy. Istnieje wiele legend opowiadających o powstaniu tej cudownej rasy, lecz wiele z nich jest bardzo nieprawdopodobna, a te bardziej wiarygodne to tylko czyste domysły.

I legenda

W Ameryce bardzo popularną legenda było to iż maine coony były kotami skrzyżowanymi z szopem praczem. Stąd z resztą wziął się drugi człon nazwy "coon" od angielskiej nazwy szopa "racoon". Takie podejrzenie było powodem iż MCO mają bardzo długie i gęste ogony przypominające te ogony szopa, a do tego najczęściej pręgowane, dodatkowo duże uszy i wysoko osadzone były interpretowane jako kolejna cecha odziedziczona po szopach. Oczywiście z punktu widzenia naukowego taka krzyżówka jest biologicznie niemożliwa.

II legenda

Kolejną o wiele bardziej prawdopodobną legendą był fakt, że Maria Antoninette, która sprowadzała koty tureckie angory krzyżowały się na statkach z domowymi kotami i tak zostały przywiezione do Ameryki koniem wieku XVIII. Tutaj również MCO miały pomagać na statkach w tępieniu mysz.

III legenda

Maine coony były bardzo podobne do kotów Norweskich Leśnych, dlatego uważano iż Wikingowie kiedy podróżowali przez Ocean Atlantycki do Nowego Świata spowodowali iż ich koty Norweskie Leśne skrzyżowały się z tamtejszymi kotami. Tak o to miał powstać początek kotów rasy maine coon.

IV legenda

Najbardziej wiarygodna z resztą, koty krzyżowały się po prostu z najsilniejszymi osobnikami, aby przetrwać tamtejsze klimaty. Po wielu pokoleniach przybrały świetnie dostosowany do zimnych terenów wygląd. Prawdopodobnie po prostu warunki zmusiły te koty do powstania wielu wyróżniających ich cech.

Maine coony na wystawach

Około 1825 r. ludność Nowej Anglii zaczęła organizować targi wiejski. Na tych imprezach ludzie pokazywali swoje zwierzęta, zwykle tylko konie i byki. Po pewnym czasie zaczęto pokazywać również wytresowane psy i koty, chociaż niewiele jest zapisków o tym fakcie.
Na Krajowej Wystawie Kotów, sześciodniowym pokazie w 1878r. pokazano 12 Maine Coonów. Zainteresowanie Maine Coonem rosło tak jak podczas dużej Wystawy Kotów w Nowym Yorku w 1895r. gdzie pokazano 175 Maine Coonów. Stowarzyszenie hodowców i miłośników Maine Coonów (MCBFA) zostało założone ok. 1968r. Dzięki nim Maine Coon został uznany przez wszystkie amerykański stowarzyszenia. Pojawił się wzorzec Maine Coona.


W 1976r. Maine Coony sprowadzono do Europy przez Conie Condit (hodowla Heidi Ho) i Pat Robbins (hodowla Gemutlichkatze). Obydwie panie mieszkały w Niemczech i zostały poproszone o pokazanie swoich kotów na niemieckiej wystawie kotów. Ponieważ europejczycy byli tak entuzjastycznie nastawieni do tej rasy Maine Coon został uznany przez FIFE w 1982r. Niezależne kluby hodowców kotów uznały Maine Coona dużo wcześniej. 

Do Polski pierwsze te koty przybył w roku 1994 przywiezione przez Panią Anne Górską hodowla Jompi*PL.

Pierwszymi przedstawicielami rasy były kotki: czarna tygrysio pręgowana CHI CHI Guldfakse's i niebieska klasycznie pręgowana CATALINA Guldfakse's oraz kocur - czarny klasycznie pręgowany WW WOODSTOCK Guldfakse's.